Zakładanie spółki z o. o.
Osoby prowadzące działalność często decydują się na założenie spółki z o.o. Jest to popularna forma prowadzenia przedsiębiorstwa, która może być zawiązana przez kilku wspólników, ale nie tylko. Może mieć także…
Szanowni Państwo,
W tym dziale zamieszczać będziemy krótkie artykuły dotyczące prawnych aspektów spółek handlowych, jak również teksty o tematyce nie związanej bezpośredno z prawem spółek. Znajdą tutaj Państwo również informacje i linki do artykułów naszych autorów opublikowanych w innych czasopismach.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego bloga prawnego „Spółka++”.
Osoby zainteresowane poradnictwem prawnym oraz świadczeniem pomocy prawnej zapraszamy do kontaktu. Nasza kancelaria specjalizuje się w prawie handlowym, cywilnym oraz prowadzeniu postępowań sądowych.
Michał Koralewski
redaktor naczelny
Osoby prowadzące działalność często decydują się na założenie spółki z o.o. Jest to popularna forma prowadzenia przedsiębiorstwa, która może być zawiązana przez kilku wspólników, ale nie tylko. Może mieć także…
Kompendium wiedzy o spółce komandytowej Przedstawiamy praktyczny poradnik omawiający wszystkie aspekty prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej – od jej założenia, przez prawa, obowiązki i odpowiedzialność wspólników, po jej likwidację. Aby…
1. Wybór komplementariusza (odpowiada za zobowiązania bez ograniczeń) i komandytariuszy (ich odpowiedzialność jest ograniczona) Czynności: wybór osoby fizycznej lub istniejącej spółki albo zawiązanie nowej spółki z o.o., która stanie się…
Wpis ten rozpocząć należy od samej definicji wad prawnych zamieszczonej w Kodeksie cywilnym (zob. art. 556[3] k.c.). Zgodnie z nią wada prawna wystąpi, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej…
Umowa agencyjna, w odróżnieniu od franczyzy, została uregulowana w kodeksie cywilnym (art. 758–art. 764 9 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny; t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze…
Warunek stanowi dodatkowe zastrzeżenie umowne, poddane zasadzie swobody umów, którym strony danej czynności mogą zmodyfikować jej konsekwencje prawne, w ten sposób, że powstanie lub ustanie tychże skutków mogą uzależnić od zdarzenia…
Kompendium wiedzy o spółce z o.o. Przedstawiamy praktyczny poradnik omawiający wszystkie aspekty prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. – począwszy od jej założenia, przez prawa, obowiązki i odpowiedzialność wspólników,…
Dość często zdarza się, że przedsiębiorcy przenoszą swoją firmę w inną lokalizację. Może to być spowodowane zmianą lokum na bardziej przestronne, prestiżowe, atrakcyjne cenowo, zmianą obszaru działalności czy też wieloma…
W myśl art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [PIT], podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej wynosi 19% podstawy obliczenia podatku…
Podstawowe ograniczenie w tym zakresie zawiera przepis art. 151 § 2 k.s.h., który stanowi, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną…
© 2022 Copyright by Kancelaria Prawna LEGITUS s.c. | ul. Startowa 19h/11, 80-461 Gdańsk | 793 93 55 05 | michal@koralewski.pl