Jak sprzedać spółkę z o.o.?
Jak sprzedać spółkę z o.o.?
W celu sprzedaży spółki z o.o. konieczne jest przeniesienie własności wszystkich udziałów w kapitale zakładowym spółki na nabywcę. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić kilka niżej opisanych czynności.
W pierwszej kolejności konieczne jest zweryfikowanie umowy spółki z o.o. pod kątem ograniczeń w obrocie udziałami, które mogą być w niej zawarte. Zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć. Jeżeli takie ograniczenia w umowie spółki przewidziano, trzeba postąpić zgodnie z jej postanowieniami. Wśród tego typu obostrzeń najpopularniejszymi są następujące:
- konieczność uzyskania zgody spółki na sprzedaż udziałów – jeżeli w umowie spółki nie określono trybu, w jakim wyrażana jest zgoda, zgody tej udziela zarząd w formie pisemnej. Co ważne, uzyskanie zgody na sprzedaż udziałów wymagane jest wyłącznie w tych przypadkach, w których wynika to z treści umowy spółki. Stąd też, jeżeli w umowie spółki brak jest jakichkolwiek postanowień w tym zakresie, nie ma konieczności uzyskiwania zgody na zbycie jednostek uczestnictwa w spółce,
- prawo pierwszeństwa nabycia – w umowie spółki można zastrzec, że wspólnik przed sprzedażą udziałów osobie trzeciej, w pierwszej kolejności musi zaoferować je pozostałym wspólnikom. Sprzedaż osobie spoza ich grona możliwa będzie, gdy żaden ze wspólników nie skorzysta z prawa pierwszeństwa. W sytuacji opisanej w pytaniu należałoby zatem odebrać od wspólników oświadczenie o rezygnacji z prawa pierwszeństwa, pozwoli to na sprzedaż udziałów inwestorowi,
- prawo pierwokupu udziałów – polega ono na tym, że zbywca i potencjalny nabywca zawierają umowę przedwstępną sprzedaży, względnie umowę sprzedaży pod warunkiem, następnie zbywca zwraca się do osoby uprawnionej z prawa pierwokupu, czy z niego korzysta. Skorzystanie z prawa pierwokupu ma ten skutek, że własność udziałów przechodzi na uprawnionego lecz na warunkach uzgodnionych z potencjalnym nabywcą. Aby sprzedaż udziałów osobie trzeciej była możliwa, uprawniony z prawa pierwokupu powinien złożyć oświadczenie o niekorzystaniu z prawa pierwokupu.
Jak wynika z powyższego, zarząd spółki może utrudnić zbycie udziałów tylko w przypadku pierwszego z ograniczeń. Niemniej, ustawa przewiduje w takim przypadku swoisty tryb odwoławczy. Mianowicie, w przypadku gdy zarząd nie udzielił zgody na sprzedaż udziałów, sąd rejestrowy może pozwolić na zbycie, jeżeli istnieją ważne ku temu powody. W tym celu zbywca powinien wystąpić z wnioskiem do właściwego dla spółki sądu rejestrowego. Udzielenie zgody przez sąd nie kończy wszakże procedury. Spółka może bowiem następnie, w terminie wyznaczonym przez sąd rejestrowy, przedstawić innego nabywcę. W razie braku porozumienia między zbywcą i przedstawionym przez spółkę nabywcą, cenę nabycia i termin jej zapłaty ustala sąd rejestrowy na wniosek wspólnika lub spółki, po zasięgnięciu, w miarę potrzeby, opinii biegłego. Jeżeli wskazana przez spółkę osoba nie uiści ceny nabycia w wyznaczonym terminie, wspólnik może rozporządzać swobodnie swoim udziałem, jego częścią lub ułamkową częścią udziału, chyba że nie przyjął oferowanej zapłaty.
Stąd też, zastrzeżenie w umowie spółki konieczności uzyskania jej zgody na sprzedaż udziałów może, bądź zablokować transakcję, bądź doprowadzić do ich zakupu przez osobę inną niż nabywca wybrany przez wspólnika zbywającego udziały.
Michał Koralewski
Potrzebujesz porady w tym zakresie? Skontaktuj się z nami!