Spółka cywilna
Co do zasady spółka cywilna zakładana jest przez przedsiębiorców wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej, jako forma prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia, niemniej wspólnikami mogą być również inne podmioty, w tym spółki handlowe. Przedsiębiorcami pozostają jednakże wspólnicy, nie zaś spółka. Skutkuje to m.in. tym, że każdy ze wspólników może prowadzić działalność również poza spółką, mienie nabyte przez wspólników w ramach spółki cywilnej stanowi ich współwłasność łączną. Majątek ten nie może zostać podzielony aż do czasu rozwiązania spółki. Zarząd spółką i jej reprezentacja należy do wspólników. Za zobowiązania zaciągnięte w ramach spółki cywilnej odpowiadają solidarnie jej wspólnicy całym swoim majątkiem.
W obrocie gospodarczym występują wspólnicy spółki, za wyjątkiem rozliczeń w podatku od towarów i usług. Podatnikiem tego podatku jest bowiem spółka cywilna, która to wystawia faktury VAT oraz rozlicza i odprowadza podatek.
Spółka cywilna przeznaczona jest do prowadzenia działalności w mniejszym rozmiarze, umożliwia ona również:
dalsze prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej przez wspólnika w zakresie innym niż działalność spółki,
skorzystanie z preferencyjnej, obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.
Podstawa prawna: art. 860 – 875 k.c.