Podział spółki przez wydzielenie
Podział spółki przez wydzielenie
Wprowadzenie
Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie stanowi szczególną formę tego typu przekształceń podmiotowych. Pomimo bowiem przeprowadzenia podziału spółka dzielona nadal istnieje. Fakt ten znacząco wpływa nie tylko na przeznaczenie omawianej instytucji prawnej, ale także sposób jej przeprowadzenia odróżniając ją tym samym wyraźnie od pozostałych sposobów podziału spółek. Wpływa to również na odmienny zakres przepisów, które stosowane są w przypadku podziału przez wydzielenie.
Przedmiotowa restrukturyzacja prowadzi zatem do rozdzielenie mienia spółki kapitałowej inicjującej transformację na kilka całkowicie niezależnych od siebie podmiotów, przy czym jednym z nich jest spółka dzielona. Ta ostatnia bowiem funkcjonować będzie dalej, jednakże w zmienionej postaci. Ilość oraz konfiguracja pozostałych spółek, jak również zakres przejmowanego przez nie majątku oraz przechodzących do nich wspólników zależny jest natomiast wyłącznie od decyzji zapadłych w fazie menedżerskiej podziału. Decyzje te będą miały również wpływ na konieczność zastosowania dodatkowych procedur w postaci czy to obniżenia albo podwyższenia kapitału zakładowego, a także wyłączenia postępowania konwokacyjnego.
Wielość możliwych do powstania w tym zakresie stanów faktycznych i prawnych, a także niezbędność stosowania formy aktu notarialnego w postępowaniu podziałowym, wymaga szerszego omówienia zasygnalizowanych powyżej kwestii.
Typy podziału spółki przez wydzielenie
Podział spółki przez wydzielenie jest jednym z czterech wymienionych w ustawie rodzajów podziału spółek kapitałowych (zob. art. 529 §1 k.s.h.). Pozostałymi są: podział przez przejęcie, podział przez zawiązanie nowej spółki oraz podział „mieszany” przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki. Spółki osobowe zaś podobnie, jak spółki kapitałowe w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku oraz spółki w upadłości nie podlegają podziałowi. Nie jest także dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.
Specyfika podziału spółki przez wydzielenie sprawia, że w jego ramach możliwe jest wskazanie dalszych typów tego przedsięwzięcia gospodarczego. Ich wyróżnienie oparte zostało na kryteriach: podmiotowym oraz funkcjonalnym. Pozwala to na dokonanie następujących rozróżnień podziału przez wydzielenie ze względu na:
- spółki przejmujące część mienia spółki dzielonej, którymi mogą być:
- spółka lub spółki już istniejące,
- spółka lub spółki nowo zawiązywane,
- zarówno spółka już istniejąca, jak również spółka nowo zawiązywana,
- dodatkowe postępowania związane z podziałem przez wydzielenie:
- przez obniżenie kapitału zakładowego spółki dzielonej,
- bez obniżenia kapitału zakładowego spółki dzielonej,
- przez podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej,
- bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej,
- łączące w sobie opcje 1 albo 2 z opcją 3 albo 4.
Wybór sposobu podziału
Wybór właściwego sposobu przeprowadzenia podziału zależny jest od potrzeb spółki dzielonej oraz jej wspólników. Może to być forma odejścia części udziałowców ze spółki wraz z przypadającą im częścią mienia. Inna możliwość to wydzielenie określonego (przedmiotowo albo rodzajowo) fragmentu działalności gospodarczej spółki do odrębnego podmiotu. Konieczność podziału może wynikać również z regulacji antymonopolowych, albo przejęcia nad częścią spółki kontroli przez innym podmiot. Ustawodawca w żaden sposób nie ogranicza możliwości dokonania podziału przez wydzielenie. O ile dokonywany jest on w granicach ustawowej procedury oraz nie narusza innych przepisów prawa bezwzględnie obowiązującego.