Jakie są nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?
Kto może zawiesić działalność gospodarczą?
Podobnie, jak dotychczas, działalność gospodarczą może zawiesić przedsiębiorca – osoba fizyczna, spółka, inna jednostka organizacyjna – który nie zatrudnia pracowników. Dodatkowo jednakże będziesz miał taką możliwość, jeżeli zatrudniasz wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Od razu nasuwa się pytanie, co się stanie, gdy jeden ze ww. urlopów skończy się przed wznowieniem działalności gospodarczej przez ciebie? Ustawodawca wskazał, że w takim przypadku pracownik powracający z urlopu albo rezygnujący z niego będzie miał prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Zgodnie z Kodeksem pracy, wynagrodzenie za przestój wynosi 60% dotychczasowego wynagrodzenia pracownika, nie mniej jednak niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Decydując się na zawieszenie działalności gospodarczej w drugiej z omawianych sytuacji musisz zatem wziąć pod uwagę konieczność wypłaty wynagrodzenia za przestój.
Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą?
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej możesz zawiesić jej wykonywanie na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni.
W przypadku natomiast przedsiębiorców wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może wynosić od 30 dni do 24 miesięcy.
Wyjątek od ww. zasad stanowi zawieszenie działalności gospodarczej w miesiącu lutym. Jeżeli bowiem okres zawieszenia obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni miesiąca lutego przypadającą w danym roku kalendarzowym, czyli zawsze mniej niż 30.
Co do zasady, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następują na wniosek przedsiębiorcy. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS, od dnia 01 lutego 2019 roku zacznie obowiązywać regulacja, w myśl której – po upływie okresu zawieszenia – dokonywany będzie automatyczny wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej.
Jakie są dozwolone czynności w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej będziesz mógł podejmować wyłącznie niżej wskazane czynności:
- niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów i dochodzenie roszczeń,
- przyjmowanie należności i regulowanie zobowiązań, które powstały przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej – zawieszenie nie zwolni cię zatem od wykonania umów zawartych w czasie wykonywania działalności gospodarczej,
- zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia,
- uczestniczenie w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
- wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa – np. w zakresie podatkowym i rachunkowym,
- osiąganie przychodów finansowych (związanych z działalnością inwestycyjną), także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Nadto, w okresie tym możesz zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
autor:
Michał Koralewski