Dywidenda pracownicza
Dywidenda pracownicza
Dywidenda z akcji pracownika
Posiadacze akcji pracowniczych korzystają z praw udziałowych na takich samych warunkach, co pozostali akcjonariusze mniejszościowi spółki. Jednym z podstawowych praw i zarazem benefitów związanych z posiadaniem akcji, jest prawo do otrzymania uchwalonej dywidendy. Również akcje pracownicze dają prawo do takiego świadczenia ze strony spółki. Pamiętać jednakże należy, że przychód z tego tytułu podlega opodatkowaniu.
Kiedy pracownik możne otrzymać dywidendę
Jak zaznaczono powyżej, prawo do dywidendy jest jednym z podstawowych uprawnień udziałowych w każdej spółce kapitałowej. Niemniej, prawo to aktywuje się dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków. Podstawowym jest osiągnięcie przez spółkę zysku. Kolejnym, przeznaczenie całości albo części tegoż zysku na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Decyzję podejmuje tu walne zgromadzenie akcjonariuszy w formie uchwały.
Wspomnieć należy, że w ciągu roku obrotowego, zarząd spółki może wypłacać zaliczki na poczet dywidendy. Możliwość ta jest również obwarowana dodatkowymi przesłankami. Przede wszystkim, statut spółki musi uprawniać zarząd do wypłaty zaliczek. Ponadto, spółka musi posiadać środki przeznaczone na ten cel i pochodzące z wypracowanych zysków.
Jak opodatkowana jest dywidenda pracownicza
Niezależnie czy akcjonariuszowi wypłacana jest dywidenda, czy też zaliczka na jej poczet, oba te świadczenia podlegają opodatkowaniu na tych samych zasadach. Podatek od dywidendy wynosi zatem 19% jej wysokości. W przypadku bowiem tego świadczenia brak jest kosztów jego uzyskania. Co więcej, spółka wypłacająca dywidendę jest płatnikiem podatku. Do jej obowiązków należy zatem obliczenie podatku, jego pobranie i wpłata na rachunek urzędu skarbowego. Spółka rozlicza także podatek należny od zaliczek wypłacanych na poczet dywidendy.
Płatnik podatku (spółka) powinna także przesłać do urzędu skarbowego deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym wypłacono dywidendę. Spółka nie ma zaś obowiązku przesyłania ww. deklaracji akcjonariuszowi. Ze względu na fakt, że podatek od dywidendy został rozliczony przez płatnika (spółkę), akcjonariusz nie ujmuje kwot dywidendy w zeznaniu rocznym.