Uchylenie się od umowy nabycia udziałów
Uchylenie się od umowy nabycia udziałów
Uchylenie się na skutek błędu
Na podstawie art. 84 k.c. można uchylić się od umowy zawartej pod wpływem błędu. Jest to możliwe, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy. A także, gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Można powoływać się tylko na błąd istotny. Jest to błąd, który uzasadnia przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie nie działał pod wpływem błędu, to nie zawarłby umowy. Na błąd można się powołać w ciągu roku od jego wykrycia.
Nawet ustalenie, iż błąd dotyczy treści umowy i jest istotny, nie jest jeszcze wystarczające przy umowach odpłatnych. Dla skutecznego skorzystania z instytucji błędu należy wykazać, iż kontrahent wywołał błąd swoim zachowaniem. Względnie o błędzie wiedział lub z łatwością mógł go zauważyć (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 12.08.2020 r., I ACa 540/19).
Aby zatem oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych czynności zawartej pod wpływem błędu mogło wywołać pożądany skutek, konieczne jest wykazanie w nim spełnienia się ww. przesłanej z art. 84 k.c.
Brak możliwości uchylenia się od skutków błędu
Okolicznością, która wyklucza możliwość skutecznego powoływania się na błąd jest sytuacja, gdy mylne wyobrażenie o treści czynności prawnej zostało spowodowane niedbalstwem strony (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 26.06.2014 r., I ACa 406/14). Należy także wykazać, że błąd był istotny. Przykładowo, sam fakt istnienia roszczeń względem spółki nie przesądza o istotności błędu. Ocena spełnienia warunków błędu istotnego, jest możliwa dopiero po właściwym ustaleniu charakteru i znaczenia czynności prawnej. Wymaga także miarodajnego wyjaśnienia przyczyn złożenia oświadczenia określonej treści (wyrok Sądu Najwyższego z 19.05.2016 r., IV CSK 495/15).
Podsumowanie
Reasumując, prawo dopuszcza możliwość powołania się na błąd i uchylenie się od skutków umowy zawartej pod jego wpływem. Aby było to zasadne konieczne jest udowodnienie, że doszło do wprowadzenia w błąd. Sam błąd jest zaś na tyle istotny, że gdyby go nie było, to nie zawarto by umowy.