Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników
Kodeks spółek handlowych dopuszcza aby wspólnik był reprezentowany na zgromadzeniu spółki przez swojego pełnomocnika. Ustawa wprowadza jednakże w tym zakresie kilka istotnych obostrzeń. Po pierwsze ograniczenie takiej możliwości może zostać przewidziane wprost w umowie spółki. Nie jest wszakże dopuszczalne całkowite wyłączenie z mocy umowy spółki lub uchwały zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prawa reprezentowania wspólników na zgromadzeniu przez pełnomocnika. Jeżeli zatem umowa danej spółki z o.o. wyklucza możliwość uczestnictwa w zgromadzeniu przez pełnomocnika, to zapis taki nie będzie dla wspólników wiążący. Ograniczenie zawarte w umowie spółki może natomiast wskazywać na osoby, które mogą być pełnomocnikami, np. tylko inni wspólnicy. W takim wypadku ustanowienie pełnomocnikiem osoby spoza grona wspólników nie będzie skuteczne względem spółki.
Nadto, pewne ograniczenia znajdują się również wprost w przepisach ustawy. Przede wszystkim Kodeks zastrzega, że członek zarządu i pracownik spółki nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników. Należy również pamiętać, że wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką.
Nie jest możliwe podzielenie pakietu posiadanych udziałów oraz ustanowienie odrębnych pełnomocników dla każdego z takich pakietów. Nie ma jednakże przeszkód aby jedna osoba reprezentowała więcej niż jednego udziałowca. W takiej sytuacji może ona głosować odmiennie z udziałów przysługujących poszczególnym mocodawcom.
Samo zaś pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności oraz zostać dołączone do księgi protokołów, którą prowadzi zarząd. Oczywiście dopuszczalne jest udzielenie pełnomocnictwa w innej formie szczególnej, np. aktu notarialnego. Takie umocowanie również będzie ważne.
Jeśli na udziałach zostało ustanowione użytkowanie albo zastaw oraz użytkownikowi lub zastawnikowi przyznano prawo głosu. To nie pozbawia to wspólnika możliwości udziału w zgromadzeniu wspólników, jednakże bez prawa głosu. W takim wypadku także pełnomocnictwo będzie mogło obejmować wyłącznie udział pełnomocnika w zgromadzeniu wspólników. Nie będzie on mógł natomiast uczestniczyć w głosowaniach, a ewentualne głosy przez niego oddane będą nieważne.
autor: Michał Koralewski