Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej?
Co to jest działalność nieewidencjonowana?
Alternatywnie do ulgi na start przewidzianej dla osób fizycznych rozpoczynających, bądź powracających do prowadzenia działalności gospodarczej, ustawodawca wprowadził pojęcie działalności nieewidencjonowanej. W przeciwieństwie do osób korzystających ze wspomnianej ulgi na start, osoby prowadzące działalność nieewidencjonowaną nie uzyskują statusu przedsiębiorcy i co z tym się wiąże nie podlegają wpisaniu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jeżeli zdecydowałbyś się na tę formę drobnej bądź dodatkowej aktywności zawodowej, to musisz pamiętać, że nie posiadając statusu przedsiębiorcy, nie podlegasz z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. O ile zatem posiadasz inny tytuł do ubezpieczenia, to będziesz ubezpieczony z tamtego tytułu. W innym przypadku pozostaniesz poza systemem ubezpieczeń społecznych. Oczywiście ma to zalety – brak obowiązkowych składek. Niemniej musisz mieć również świadomość konsekwencji w postaci braku możliwości otrzymania stosownych świadczeń przysługujących osobom ubezpieczonym.
Kto może prowadzić działalność nieewidencjonowaną?
Katalog osób mogących korzystać z tej instytucji określony został szeroko, jako osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej. Nie ma zatem znaczenia, czy wcześniej ktoś był przedsiębiorcą, czy też nie posiadał takiego statusu.
Ustawodawca wprowadza także limit przychodów, jaki może zostać osiągany z działalności nieewidencjonowanej. Stanowi go 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Obecnie zatem jest to kwota 1050 zł. Pamiętaj, że chodzi tu o przychód, a nie dochód (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania). Przy czym, ustawodawca wprowadza tu dwa dalsze warunki:
- za przychód uznaje się kwoty należne w danym miesiącu (czyli takie, których okres płatności upłynął), chociażby nie zostały faktycznie otrzymane – czyli nawet, gdy kontrahent tobie nie zapłaci w terminie,
- od takiego przychodu można odliczyć wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (umowne obniżenie ceny w przypadku płatności przed terminem).
Na marginesie należy wskazać, że ustawodawca wprost wyłączył możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej.
Kiedy uzyskuje się status przedsiębiorcy?
Status przedsiębiorcy można uzyskać w dwóch niezależnych od siebie przypadkach. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej [CEiDG]. W takim przypadku staniesz się przedsiębiorcą z dniem określonym w złożonym przez ciebie wniosku.
Druga sytuacja zaistnieje, gdy twój przychód z działalności nieewidencjonowanej, obliczony zgodnie ze ww. zasadami, przekroczył w danym miesiącu dopuszczalną wysokość. W takim wypadku twoja działalność staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej wysokości przychodu. Co więcej, masz obowiązek złożyć wniosek o wpis do CEiDG w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło ww. przekroczenie.
autor:
Michał Koralewski